
Valkoinen pyörillä varusteltu kevytvetokaappi.
Transparent walls make it easy to follow the teacher´s demonstration
OPPILab Teach Basic fume cupboard is the perfect solution for schools and science educators. Its transparent walls make it easy for students to follow teachers’ demonstrations.
| Standard width | 900 mm |
| Worktop depth | 600 mm |
| Total depth | 645 mm |
| Total height | 1-part glass opened 2180 mm. With the sash lowered, 1985 mm. |
| Worktop material | Acidproof steel. |
| Materials of sides and back wall | Transparent, clear polycarbonate. |
| Front wall | Vertical, clear polycarbonate. |
| Height adjustment | Fixed 900mm. |
| Under-desk storage | Polypropylene drip basin |
| Sockets | IP21, 2 pcs as standard, 5m power cord + plug. |
The technical properties depend on the fume hood width.
| Standard widths [mm] | 900 | |
| Air volume [l/s] | 125 | The sash 300 mm open, 0.5 m/s inflow. |
| Standard lights LED [W] (lumen) | 10 (1040) | |
| Ventilation connection [mm] | 160 | 2m flexible AC exhaust pipe with D160 quick connect couplings. |
| Castors | D100 | Two fixed, and two turning and lockable. |

Valkoinen pyörillä varusteltu kevytvetokaappi.