
VISU Pro Standard 4
For acids and strong chemicals
The VISU Pro Standard 4 fume cupboard is equipped with a ceramic work surface, providing excellent chemical resistance. The fume cupboard is designed for versatile and safe work with acids and strong chemicals.
VISU Pro Standard fume cupboards are available for fast delivery. Products are in stock with interim sales reservations. Contact our experts for more information!
Looking for something tailored specifically to your needs? VISU Pro fume cupboards are also available as fully customizable solutions.
VISU Pro Standard 4 is known for:
The fume cupboard can be equipped with optional features, such as electric height adjustment. Details provided below in bold
| Standard widths | 1200, 1500 and 1800 mm |
| Worktop depth | 600 and 800 mm |
| Total depth | 730 and 930 mm |
| Total height | 2680 mm when 1-part sash totally opened (2780 mm with electric height adjustment when 1-part sash totally opened) |
| Worktop height adjustment | Manual 750–900 mm, set to 900 mm Electric 750-1000 mm (on request, not available with 380 x 380 x 250 mm sink) |
| Worktop material | Ceramic |
| Side wall material | Laminated glass |
| Back panel material | Polypropylene |
| Front sash | Inclined (11°) laminated glass |
| Frame | Powder coated steel |
| Ductwork | High-pressure laminate + back panel material |
| Standards | According to SFS-EN 14175-2: 2003 safety features: lift limiter in the front sash, set to 500 mm; Sash emergency brake |
| Sockets | IP44, 2-socket outlet, 1 pc |
| Air flow control | 0-1 control switch for ventilation (building services) |
| Sink & taps (on request) | Sink 230 x 230 x 250 mm or 380 x 380 x 250 mm (W x D (horizontal) x H), incl. bottom valve Mixing water tap, compressed air (CA) tap, control valves in front panel |
| Residual current device | Included |
The technical properties depend on the fume cupboard width.
| Widths [mm] | 1200 | 1500 | 1800 | |
| Internal work area widths [mm] | 1130 | 1430 | 1730 | |
| Air volume [l/s] | 170 | 215 | 260 | Sash opened 300 mm, 0.5 m/s inflow, pressure drop 100 Pa |
| Standard lights LED [W] | 18 | 24 | 30 | LUX: 1022, CRI: 80, frequency: 3.3 kHz, colour temperature: 4000 K |
| Ventilation connection [mm] | 200 | 250 | 2 x 200 (ctc 900 mm) |
Fume cupboards are delivered, if so agreed, installed in place, ready to be connected to building services systems. A fume cupboard must be connected to a separate exhaust air duct. The water supply, drainage, gas and electricity work must be performed by professionals.


VISU Pro Standard 4